EMEKLİLİK BEKLEYEN ESNAFIMIZA MÜJDE

22 Şubat 2018 Perşembe, 14:11

Karapınar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa ZENGİN, “Hükümetimiz emeklilik bekleyen esnaf ve sanatkarlarımız açısından önemli bir adım attı. Bakanlık ile yapılan protokol ile Bağ-Kur sigortalılarımızın 48 ay vade ile borçlarını ödemeleri sağlanmış olacak” dedi.

Bağ-Kur’a prim borcu olan ve emekli olamayan esnaf ve sanatkarların, birikmiş prim borçlarının ödenmesine yönelik sigorta prim borcu kredisi kullandırılmasına ilişkin protokolün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla imzalanmasının esnaf ve sanatkarlarımız açısından sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Başkan ZENGİN, “Bağ-Kur sigortalılarımızın 48 ay vade borçlarını ödemeleri, ödenmesinin de emekli maaşından sağlanması gerçekleştirilecek. Önemli olan protokol yapılan banka tarafından komisyon alınmayacak olması. Bu krediye başvuran esnaflarımızın geçmiş sorgulaması da yapılmayacak” dedi.
Protokolün 3 ay süreyle geçerli olacağını hatırlatan Başkan ZENGİN, “Ancak 3 er ay süreyle istenirse 2 kez daha uzatılabilecek. 1.28 faiz oranı ve 48 ay vade ile borçlu olduğu için emekli olamayan Bağ-Kur’lu esnafımız emekli olabilecek. Özellikle birikmiş prim borcu olan ve askerlik, doğum borçlanması yaparak emekli olacak olanlar da bu imkandan faydalanabilecek. Emekliliği gelmiş esnafımız müracaat ettiklerinde Ziraat Bankalarına kredi yatacak ve kullanabilecekler” diye konuştu.

“ESNAFIMIZ SAĞLIK HİZMETİ DE ALABİLECEK”

Yapılan protokol ile esnaf ve sanatkarların büyük bir sıkıntısının ortadan kalkacağının altını çizen Başkan ZENGİN, “Esnaf ve sanatkarlarımızın en büyük sıkıntısı prim borcundan dolayı emekli olamamalarıydı. Ayrıca aileleri ile birlikte sağlık hizmetlerinden de faydalanamıyorlardı. Şimdi bu protokol ile yaşanan mağduriyet ortadan kalkıyor. Protokolün yapılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu’na ve emeği geçen herkese esnaflarımız ve mağduriyet yaşan vatandaşlarımız adına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir